2017.04.01-től Aldebrő, Domoszló, Feldebrő, Kál, Kápolna, Kisnána, Kompolt, Nagyút, Tarnaszentmária, Tófalu, Verpelét, Vécs települések tekintetében egy egységes ideáltipikus prehospitális sürgősségi ügyeleti ellátórendszer kezdi meg működését. Ez mindenki számára megfelelően elérhető egy belépési kaput biztosít a sürgős ellátási igénnyel bíró betegek számára. Ebben a kiválóan megszervezett mentési rendszerben a betegek a hirtelen jelentkező panaszok, riasztó tünetek kezdetét követően késedelem nélkül a mentőszolgálatot értesítik problémáikról a közismert
ügyeleti (36/314-104) illetve 104-es hívószámon.
A kellően képzett mentésirányító protokollok alapján dönt a problémákra adandó válaszok sorrendjéről, szakmai szintjéről. A rendelkezésre álló információk alapján a beteg feltalálási helyéhez legközelebbi és a legfelkészültebb egységet (kivonuló ügyeleti szolgálat, kiemelt mentőegység, esetkocsi, rohamkocsi) küldi a beteg segítségére. Amennyiben a bejelentéskor egészségügyi tanácsadásra van szüksége az irányítás ebben is a segélyhívó rendelkezésére áll. A bejelentőnek, amennyiben panaszai megengedik, az irányítás felajánlja az ügyeleti ambulancia felkeresését.
Az ügyeleti körzethatárokon belül Felnőtt Háziorvosi Ügyeleti Ambulancia és külön Gyermek Háziorvosi Ügyeleti Ambulancia működik az Eger (3300), Szálloda u. 2. szám alatti címen. A Gyermekorvosi Ügyeleten 1 szakorvos, a Felnőtt Orvosi Ügyeleten egy ambuláns és egy kijáró orvos /szakorvos teljesít szolgálatot az ügyeleti idő teljes időtartamában.
A sürgősségi ellátás láncszemei/teendői:
Beteg: fel kell ismernie az életveszélyes állapotot, döntését meghozva értesítenie kell az egységes számon elérhető sürgősségi rendszert és a kérdésekre pontos válaszokat kell adnia. Elsősegélyt kell nyújtania illetve az orvos megérkezéséig, a mentésirányító tanácsai alapján kell eljárnia.
Mentésirányító: a beteg vagy a hozzátartozó bejelentését a sürgősségi telefonszámon fogadja. Tanácsot adhat a kiérkezésig elvégezendő beavatkozásokról, helyszínre irányíthatja a legmegfelelőbb, a helyszínt leghamarabb elérő sürgősségi egységet.
Sürgősségi egységek:
KÖZPONTI ÜGYELETI AMBULANCIA-szakorvos/orvos szükséges életmentő eszközökkel
ORVOSI ÜGYELETI KOCSI- szakorvos/orvos szükséges életmentő eszközökkel
KIEMELT MENTŐEGYSÉG- mentő szakápoló
ESETKOCSI- mentőorvos/mentőtiszt
ROHAMKOCSI (ROKO)- speciális sürgősségi szakorvossal (oxyologus)
MENTŐORVOSI KOCSI (MOK)- speciális sürgősségi szakorvossal (oxyologus)
MENTŐHELIKOPTER: speciális sürgősségi szakorvossal (oxyologus)
Egészségügyi Törvény a betegjogok között határozza meg a sürgősségi betegellátáshoz való jogot, amely szerint minden betegnek joga van sürgős szükség esetén az életmentő, súlyos vagy maradandó egészségkárosodás megelőzését biztosító ellátáshoz, fájdalmának csillapításához, szenvedésének csökkentéséhez, az egészségi állapota által indokolt megfelelő, folyamatosan hozzáférhető és egyenlő bánásmód követelményének megfelelő egészségügyi ellátáshoz. Ugyanakkor ugyanezen törvény 27.§(1) meghatározza, hogy a betegek és hozzátartozóik jogai gyakorlása során kötelesek tiszteletben tartani más betegek jogait, azaz a betegek nem vehetik igénybe indokolatlanul – tehát nem sürgős szükség esetén – az ellátórendszert, mert ezzel más betegek egészségét, életét veszélyeztetik.
A háziorvosi ügyelet fő feladata:
Azok az egészségben bekövetkező változások, amelyek a sürgős szükség körébe, nem tartoznak bele (pl. torokfájás, köhögés, krónikus vagy régi panaszok esetében) nem tartozik az ügyeleti feladatok közé. Az orvos az ügyelet ambulanciáján és indokolt esetben a helyszínen a rendelkezésre álló eszközökkel látja el a beteget, vagy ha úgy ítéli meg, beutalja a területileg illetékes kórház megfelelő osztályára. A fekvőbetegekhez történő kihívás részben a hozzátartozó által személyesen, részben telefonhívás útján kerülhet bejelentésre. Általában azokat a betegeket képes saját hatáskörében véglegesen ellátni, amelyek néhány órán belüli, de nem azonnali ellátást igényelnek (a kihívások torlódása esetén akár órák is eltelhetnek, mire egy adott vizsgálatra sor kerül). Azonnali ellátási igény esetén elsősorban a mentőszolgálat, illetve a Sürgősségi Betegellátó Osztály az illetékes.
A háziorvosi ügyelet kompetenciájába nem tartozó esetek:
Az orvosi ügyelet nem a háziorvosi szolgálat ügyeleti meghosszabbítása. Igazolás kiadására, táppénzbe vételre, beutaló, vizsgálatkérő lap kiadására az ügyeletes orvos nem jogosult. A rendszeresen szedett gyógyszereket is csak abban az esetben írhat fel, ha a beteg annak szedését friss ambuláns lappal, zárójelentéssel igazolja, vagy életmentő gyógyszer felírása szükséges. A mennyiben sürgős szükség nem áll fenn, úgy az ügyeletes orvos a beteget a háziorvosához irányítja. Az ügyeletet nem szállít beteget. Röntgengép nem áll rendelkezésükre, a sérülések, törések vizsgálata minden esetben ügyeletes baleseti kórházi ambulancián történik, ezen ambulanciákra beutaló nem szükséges. Olyan esetek sem tartoznak az orvosi ügyeletre, amikor a beteg vagy telefonáló a házhoz híváshoz kényelmi szempontok miatt ragaszkodik.
A háziorvos felkeresése szükséges:
Új keletű, de nem életet veszélyeztető, valamint korábban kezdődött tünetek. Hatáskörébe tartozik a teljes körű kivizsgálás, szakambulanciákra való beutalás, idült betegségeknél kórházi elhelyezés. Itt írják fel rendszeresen szedett gyógyszereinket is, véleményt adnak műtéti- és munkaalkalmasságra, jogosítványhoz. Háziorvosi feladat a táppénzbe vétel is.A többszintű, többszereplős sürgősségi ellátás összehangolt működése feltételezi a benne résztvevők kölcsönös együttműködését, de legalább ennyire fontos a lakosság megfelelő tájékoztatottsága, segítő hozzáállása. Az a cél, hogy minden beteg az állapotának megfelelő legoptimálisabb helyen és időben részesüljön sürgősségi ellátásban. Ehhez szükség van arra, hogy mindenki csak indokolt esetben vegye igénybe a sürgősségi ellátást, és ha igénybe veszi, lehetőség szerint az állapotának megfelelő ellátási formát próbálja választani. Fontos, hogy a sürgősségi ellátásra szoruló személy vagy hozzátartozója a lehető legpontosabban informálja az egészségügyi személyzetet az aktuális panaszokról, tünetekről és a lényegesebb kórelőzményi adatokról.
Kérjük a lakosság türelmét és megértését, a hatékonyabb ellátás érdekében az ügyelet igénybevételének megfontolását, szükség esetén alternatív megoldás választását.
Eger,2017.03.22.